Moraalselt moraalitu

Karin käis seminaril ja me kõik saime sellest kasu. Ma olen absoluutselt Pillekesega nõus, et Karin võiks neile seminaride korraldajatele teha ettepaneku, et saab neil tasuta osaleda ja kirjutab siis blogis nende headest ja veadest. Karin kirjutab nii positiivselt, et isegi vead on tal diplomaatiliselt välja toodud ega tundu rünnakuna. Mõni teine, vaatab peeglisse, oskab isegi positiivsetest emotsioonidest agressiivselt ja ähvardavalt kirjutada.


Igatahes see mõtteharjutus, mille Karin välja tõi, meeldis mulle väga ja ma tahan kohe oma arvamuse ka kirja panna. Kuna see nii pikaks kujunes, siis ei hakanud kommentaarina jätma ja jätan hoopis siia. 

Lugu järgmine. Ühes suurfirmas töötas Mari, kes armastas Jüri. Firma peakorter otsustas personaliosakonna üle viia Singapuri ja Mari teadis, et tõenäoliselt pakutakse seda väga head võimalust just tublile ja püüdlikule Jürile. Aga Mari ei tahtnud, et Jüri läheb – nii ei saaks ju enam üldse koos olla. Mari läks Eesti osakonna juhi Juhani juurde ja palus tal juhtkonda mõjutada nii, et Jüri jääks Eestisse. Juhan oli nõus, aga tingimusel, et Mari veedab temaga enne intiimse öö. Mari keeldus ja läks muret kurtma sõber Maiele, et erinevaid võimalusi kaaluda, aga Maie ei tahtnud kogu olukorrast midagi teada. Mari oli lootust kaotamas ja nõustus lõpuks Juhaniga öö veetma, et oma armastatut mitte kaotada. Juhan pidas lubadust ja jättiski Jüri Eestisse. Kui Mari rääkis Jürile oma armuseiklusest, mille ta oli sunnitud ette võtma Jüri enda lähedal hoidmiseks, sai too maruvihaseks ja lõpetas suhte. Südamevalus Mari kurtis oma muret Jüri sõbrale Jaanile. Jaan tundis Marile kaasa ja andis Jürile peksa. Mari oli õnnelik, et nüüd pidi ka Jüri kannatama.

Harjutus seisnes selles, et tegelased tuleks kõige alatumast moraalseimani järjestama. 

Ja kuigi ma mõistan loogikat selle taga, miks inimesed nii Mari kui Juhani tahavad ristile tõmmata, siis mina ise ütleks, et kõige ebameeldivam tegelane oli Maie. Sest mis kuradi sõber sa oled, kui ma tulen sinu juurde suure murega ja sa ei viitsi minuga tegeleda? Sest sõber oleks Marile öelnud, et mis asja SINA tõmbled siin, kui Jüril on savi kuhu ta saadetakse, siis pole sinu asi susserdada, sest kui mees sinust hoolib, siis ta ei laseks ennast küüditada. Või ütleks, et räägi Juhani ülemusega, sest see on töökohal võimu kuritarvitamine ja kuulub tõenäoliselt ka paragrafi alla. Või ähvardaks hoopis Juhanit, et kui sa nüüd ei tee, mida ma tahan, siis ma räägin kõigile, milline ilge mölakas sa oled. Ühesõnaga, sõber ei jäta sind murega üksi. Hiljem selguski, et Jüri ei olnud Marist üldsegi nii suures vaimustuses, kui naine arvas, sest tema nägi, et tema ilus karjäär, mis oli talle ilmselgelt olulisem, kui potentsiaalne pereõnn, sai naise vahelesekkumise tõttu rikutud. 

Absoluutselt kõige meeldivam tegelane oli minu jaoks Jaan, kes ilmutas tõelise sõbra tundemärke ja astus aktiivselt oma sõbra kaitseks välja. Mari oleks pidanud enne Juhaniga magamist temale olukorda selgitama ja ehk oleks see olukord siis hoopis toredamalt välja kukkunud. 

Juhanit ma ka otseselt amoraalseks ei pea, lihtsalt oportunist, kes kasutas olukorda enda huvides ära. Jah, see ei ole ilus, aga samas me kõik ju kasutame olukordi, mis meile sülle kukuvad enda kasuks ära. Kuna asi puudutas seksteenuseid, siis me muidugi suhtume asjasse traagilisemalt. Ta oleks võinud ju Marilt ka muid teeneid paluda, lapsehoidmisteenust, tööviljakuse tõstmist, mida iganes. Siis ei vaataks keegi Juhanit nagu ilget jobu. 

Mari tundub impulsiivne ja pisut naiivne tegelane, kes kujutab ette, et ta saab asju kontrollida ja oma saatust ise korraldada. Nagu, kui ma oleks Mari ja oleks leidnud, et Juhaniga magamine on suurt pilti vaadates väike üleastumine, siis milleks oli vaja seda asja Jüriga jagada? Ole siis vait. Või mis selle puhtsüdamliku ülestunnistuse point oli? Tegelikult ilmselt oligi nii, et Mari sai pärast Juhaniga magamist aru, et Jüril pole temast sooja ega külma ja siis ta rääkis Jürile selle loo, sest lootis, et siis mees saab aru, kui väga naine teda armastab ja hakkab teda hindama, aga noh, selgus, et mees ootas lihtsalt ettekäänet, et Mari maha jätta ja naine serveeris selle talle hõbekandikul. Mari meenutab mulle neid naisi, kes pidevalt sahkerdavad ja korraldavad ja siis on üdini õnnetud, kui asjad ei kulge neile soodsal viisil, siis nad kaebavad ja võtavad ohvrirolli, nutavad ja kurdavad oma kurba saatust. Oleks Mari chillilt võtnud, lasknud Jüril ise oma asjadega tegeleda, oleks mõttetust mehest lahti saanud ning mõistnud, et Jaan ongi see tema ainus õige mees, kellega tal on määratud igavest armuõnne kogema. Sest no sorry, võibolla on see ääretult antifeministlik, aga minu meelest on tohutult seksikas, kui mees su kaitseks välja astub. 

Jüri tundub mulle üsna neutraalne tegelane. Mina ei tea muidugi, mida ta sellele Marile kokku lubas ja miks naine temasse nii pimesi armus, et oli sellisteks tegudeks valmis, aga võibolla oli see mehele mugavussuhe ja mõtles, et kuni ma pole veel seda oma eluarmastust kohanud, siis võin ma ju Mariga natuke aega veeta. Nüüd tuli see vufa, keeras tema karjäärivõimalused pekki, ta peab töökohta vahetama, sest kuidas ta saab sinna firmasse edasi jääda pärast seda, kui kuuldused hakkavad levima, et mingi eit mehe elu korraldab? Kallim murdis truudust ja kõige tipuks sai veel asja eest teist taga peksa ka. Mida perset! 

Selliste olukordade puhul, olgu hüpoteetilised või reaalsed, ongi huvitav see, et inimesed hindavad neid asju vastavalt oma südametunnistusele, prioriteetidele ja ilmselt ka elukogemusele. Mõne jaoks on okei teiste mõtteid varastada ja siis deklareerida, et "ma ei teadnud, et keegi sellist asja üldse märkab" ja mina mõtlen, et aga kas see inimene siis poest ka varastab, kui ta arvab, et vahele ei jää? Teine ütleb, et appi, abikaasa pettis mind ja reetis mu usaldust, samas kui ta ise on abikaasa aastateks tähelepanu ja intiimsuseta jätnud, pettes sel viisil samuti oma kaasat, keda lubati armastada ja hoida asjaoludest sõltumata. Keegi leiab, et leivapätsi varastamine on õigustatud, kui muidu näljasurm saabuks, teine leiab, et varastamine on õigustatud, kui seda teha rikaste taskust. On neid, kes arvavad, et valetamine on okei, kui see kellegi tundeid säästab, teine leiab, et valetamine on okei, kuni vahele ei jää. Vast kõige ehmatavam on see, kui sa ühel hetkel adud, et keegi, kellega sa oled lähedane, mingis moraaliküsimuses on sinuga täiesti teisel seisukohal. Ikka ju eeldad, et sõber jagab sinu moraaliväärtuseid. Kui sinu jaoks on poest varastamine vale, siis sa ei hängi ju nendega, kes iga kord salaja mõne nätsupaki taskusse libistavad. Või kui sinu meelest on seksuaalne kõlvatus põhjendamatu, siis sa ei vali endale prostituuti parimaks sõbrannaks. Kuigi võib juhtuda nii, et keegi, kes on sulle kallis, tunnistab üles, et on elus ühe või teise patu sooritanud. Sa kuulad ta jutu ära ja leiad, et oleksid ehk samas olukorras sarnaselt toiminud ja leiad end olukorrast, kus kuigi varastamine, valetamine ja petmine on sinu jaoks vastuvõetamatu käitumine, aga sa teed sellele ühele inimesele enda südames erandi. 

Inimesed on huvitavad.

Kommentaarid

  1. See on huvitav, et sa asetad kõige ebamoraalsemaks Maie, kes ei viitsinud oma sõpra ära kuulata ja kõige moraalsemaks Jaani, kes andis oma sõbrale peksa! :D Nagu... päriselt?

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ma leian, et Jaan oli antud olukorras pigem Mari sõber, kui Jüri sõber. Maie ei olnud kellegi sõber.

      Kustuta
    2. Kirjas oli, et Jaan on Jüri sõber. No halloo, mis sõber sa oled kui manipuleeriva naise hala peale lähed oma sõpra läbi peksma! Loll mees ei ole seksikas.

      Kustuta
    3. Minu meelest Jaan käitus nagu tüüpiline mees. Ta nägi probleemi ja tema lahendus oli teha haiget sellele, kes tegi haiget endast nõrgemale. See, kas tema lahendus oli parim, see ei puutu minu meelest asjasse, ta oli proaktiivne, mitte passiivne nagu Maie. Jah, kui ta oleks olnud parem sõber, siis ta oleks ilmselt pidanud hoopis Jürile kaasa tundma ja tema õlale patsutama, aga me ei tea ju kõike, mis seal veel nende vahel toimus. Pole ju välistatud, et Jüri oli Jaanil juba ammu hinge täis ajanud ja Jaan ootas ettekäänet, et asju klaarida.

      Kustuta
    4. Mul pigem tunne, et manipuleeriv Mari oli Maiel kopa ette ajanud oma pideva kurtmisega. Me ei tea ju mis nende vahel varem toimus. Võibolla Mari käis iga natukese aja tagant Maiele mingit jauru ajamas kuni see lõpuks keeldus reageerimast. Teatud olukordades tuleb passiivsus kasuks. Mu suhtlusringkonnas õnneks tüüpilised mehed puuduvad kui need on sellised nagu Jaan, kes probleeme rusikatega lahendavad. Mida rohkem mõtlen, seda lollim see Jaan mulle tundub , aga kõige ebamoraalsemaks ma teda ei paneks, sest ta tundub lihtsalt nii tohmakas.

      Kustuta
    5. Ma ei oska siit muud järeldada, kui et Katarina hinnangul on füüsiline vägivald väiksem patt kui passiivne ignoreerimine. Minu jaoks kummastav, aga eks selliste harjutuste mõte ongi näidata inimeste erinevat moraalset palet.

      Kustuta
    6. Haha, ma ei öelnud, et tüüpilised mehel lahendavad probleeme rusikatega, ma ütlesin, et tüüpilised mehed lahendavad probleeme. Ära pane sõnu mulle suhu 😀

      Kustuta
    7. Ma ei tea, kes selle kommentaari jättis, kes kirjutas, et minu jaoks on füüsiline vägivald väiksem patt, kui passiivne ignoreerimine, sest anonüümselt olete kõik siin mõnusalt lahmimas, aga jah. Kui keegi ründab minu kodu, siis ma näen et ennast, oma pere, oma lähedasi ma pigem ründan füüsiliselt, kui seisan passiivselt kõrval ja lasen agressoril rünnata.

      Ukraina lippu oskab igaüks oma Facebooki profiilipildile lisada, aga kui päriselt on vaja midagi teha, siis poetakse peitu.

      Kustuta
    8. Mõistan. Kui keegi ründaks kellegi kodu, siis loomulikult on õigustatud enda ja oma lähedaste kaitsmine. Aga antud võrdlus ei päde, sest Jüri kuidagi ei rünnanud Jaani. Ma ei näe, et see füüsiline vägivald oleks kuidagi õigustatud. Kui Jaan leidis, et Jüri tegi Mari maha jättes vea, siis tsiviilselt käituv inimene üritaks sõnade, mitte rusikatega sõpra ümber veenda. Kui sõnadega ei oska, siis tõepoolest oleks parem olla nagu Maie ja mitte sekkuda.

      Kustuta
    9. Maie ei võtnud vastutust ja lasi Maril teha oma otsuse ja valiku. Ärakuulamine on muidugi iseasi, kuid see ei ole siiski põhjus, miks Mari oma otsused tegi. Õige sõber oleks soovitanud pöörduda psühholoogile ja lihtsalt toetanud ära kuulamisega.
      Iga inimene teeb oma otsused ja valikud alati ise.

      Kustuta
  2. Ja mismoodi Jüri endast nõrgemale haiget tegi? See nõrgem Mari susseras, selle asemel et asjast Jüriga rääkida, pettis Jürit (kui neil midagi suhtelaadset üldse oli), keeras Jüri karjääri perse ja nüüd on veel nõrk kannataja? Igavesti tegus mutt, ütleks, ma. Mismoodi Jüri talle liiga tegi, et peksu ära oli teeninud?

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Mina ei öelnud, et ta oli peksu ära teeninud. Minu meelest Jüri oligi olukorra ohver. Suhe neil ilmselt siiski oli, sest "Jüri jättis ta maha" sa ei saa jätta maha kedagi, kellega sa pole koos olnud. Mina näen, et Jaani seisukohalt tegi Jüri Marile liiga. Jah, sellega ma olen absoluutselt nõus, et Mari oli selle ära teeninud. Aga nagu ma ka oma juttu alustasin, oleks tal olnud sõber kõrval, siis on hea võimalus, et asjad ei oleks nii kaugele eskaleerunud. See, et Mari ja Jüri lõpuks lahku lähevad, see oli ju kohe algusest peale selge. Kui naine peab suhte nimel nii palju võimlema, siis see asi on juba eos hukule määratud. Ja selles osas ma vaatan küll Jürile otsa, et mida sa siis oled selle naisega, keda sa tegelikult ju ei taha, lase ta vabaks. Oleks Jüri kohe algusest peale konkreetsem olnud ja mitte Mari narritanud, oleks ehk peksust ka pääsenud. Mina ei tea ju. 😀

      Kustuta
  3. Miks sa kirjutad, et ei pea Juhanilt amoraalseks, kui samas nõustud, et tegemist on võimu kuritarvitamisega? Kas võimu kuritarvitamine polegi amoraalne?

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Minu meelest ma seletasin selle lahti. Mul pole midagi juurde lisada.

      Kustuta
    2. Okei, ma ise jään eriarvamusele. Aga samadel põhjustel :) Ehk minu meelest on Juhan tõepoolest võimu kuritarvitav oportunist ja just see teebki ta amoraalseks. Võib-olla isegi kõige amoraalsemaks sellest seltskonnast.

      Kustuta
    3. Aga juhul kui Juhan oleks Mari ära kuulanud ja niisama talle teene osutanud, siis oleks kõik okei olnud või oleks siis ka ta oma positsiooni kuritarvitanud? Sest tema osutas Marile teene, miks ta poleks pidanud selle eest midagi vastu küsima? Vahel kliendid pöörduvad minu poole ja paluvad mul trahve tühistada ja vastutasuks palun ma neilt, et nad mu auto ära pesevad. Ma pole kohustatud nende trahve tühistama ja nad teavad seda, kuna nemad minult paluvad midagi, mis ei kuulu minu kohustuste, aga siiski minu mõjuvõimu alla, siis saan ma ka sellele teenusele hinna määrata. Kas ma olen ka amoraalne oportunist?

      Hoopis teine lugu oleks olnud, kui Juhan ise oleks Mari poole pöördunud jutuga, et ma tean ju küll kui väga sulle see Jüri meeldib, kui sa tahad, et ta ikka sinu juurde jääks, siis pead minuga öö veetma. Sel juhul oleks ta muidugi esmaklassiline kaabakas, aga nii...

      Kustuta
    4. Jah, ka sel juhul oleks Juhan käitunud ebamoraalselt, kui ta oleks Mari palvele vastu tulnud sealjuures midagi vastu nõudmata. Sest kui Jüri oli selle töökoha Singapuris ära teeninud, siis oleks pidanud Jüri selle šansi saama ja ise otsustama, kas ta võtab selle vastu või mitte. Praegu susserdati tema selja taga ja talle ei antud isegi võimalust. Ehk siis - Juhan käitunuks ka sinu kirjeldatud variandi puhul Jüri suhtes amoraalselt.

      Kustuta
    5. Aga me ju ei tea isegi, kas talle seda töökohta pakutud oleks. Mari eeldas seda ja tegutses vastavalt oma eeldusele. On hea võimalus, et Jürile polekski seda pakutud ka ilma Mari sekkumiseta. Me ei tea ju seda.

      Kustuta
    6. Algne tekst on selles mõttes problemaatiline, et kõigepealt on kirjas, et Juhanil oli võimalus juhtkonna otsust "mõjutada", aga hiljem on kirjutatakse, et "Juhan pidas oma lubadust ja jättiski Jüri Eestisse". Esimesest lausest järeldub, et Juhanil oli otsusele kaudne ja teisel justkui otsene mõju. Aga kui me ka eeldame, et mõju oli siiski üksnes kaudne ehk Juhan mõjutas juhtkonna otsust, siis tegi ta seda amoraalsetel alustel, sest oma positsioonist (juhtkonnale nõu andev osakonnajuht) tulenevalt pidanuks ta tegutsema firma (Jüri oli "tubli ja püüdlik" töötaja), mitte Mari hüvanguks. Sellel, kas juhtkond oleks lõpuks Jürile pakkumise teinud või mitte, pole Juhani amoraalsuse kohalt tähtsust. Näide mujalt: sa lähed poodi ja pargid ukse ette invakohale. Kas a) sinu tegu on amoraalne ainult sel juhul, kui päriselt tuleb poodi puudega inimene ega saa sinna parkida või b) ta on igal juhul amoraalne?

      Kustuta
    7. Jällegi, me ei tea ju. Võimalik, et Juhan oleks nii ehk naa soovitanud seda kohta kellelegi teisele, sest leidis, et Jüri on selline inimene, kes peaks jätkama seal, kus ta on. Me eeldame, et juhul kui Juhanil oli sõnaõigust selles küsimuses, siis ta kasutas seda sõnaõigust, kuna Mari palus. See, et Jürile seda tööd ei pakutud, ei pruukinud üldse olla Mari susserdamisega seotud. Võibolla ta ainult ütles Marile seda, et tema käest ka tulevikus teeneid küsida.
      Ma olen invakohale ainult siis parkinud, kui mul on sõidukis vastav märgistus olnud. Ma ei tea, kas see on tingimata moraaliküsimus. See on ilmselt kuidagi seadusega ka vist reglementeeritud. Pole väga süvenenud ausalt öeldes. Kas nad ei saa trahvi, kui pargivad sinna, kuhu pole õigust?

      Kustuta
    8. Ma selguse mõttes kirjutan parem, kuidas Juhan minu silmis moraalselt käitunuks. Sel juhul oleks Juhan kirjeldanud juhtkonnale ausalt, milline töötaja Jüri on ("tubli ja püüdlik"). See, mis otsuse seejärel juhatus langetab, pole enam tema mure. Mari palvele oleks moraalne Juhan öelnud, et see asi tuleb teil pereringis sirgeks rääkida ehk Mari pidanuks oma murega minema Jüri juurde, sest lõpliku otsuse Singapuri mineku või mittemineku osas langetanuks ikkagi ju Jüri.

      Kustuta
    9. Jah, nõus, see oleks täiesti parim lähenemine olnud.

      Kustuta
  4. Oi, mulle omakorda väga meeldis Sinu nägemus ja seletus sellest situatsioonist. Väga hea, eriti see osa, et kui Juhan oleks Marilt nõudnud rohkem tööd või lapsehoidmisteenust vmt, siis me ju ei pahandaks... Aga jah, kõige õigem on mitte susserdada, sest lõpuks omad vitsad peksavad

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ilmselt ma suhtuks Juhanisse kriitilisemalt, kui ta oleks ise selle ettepanekuga Mari juurde läinud. Aga nii ta lihtsalt oli kass, kelle suhu hiir ise jooksis.

      Kustuta
  5. Mu meelest tuleks vaadata asja mõlemalt poolt tühjalt kohalt, elik et ei saa ise jurde mõleda, et Mari oli juba oma varasemate kurtmistega sõbrannal kopa ette ajanud. Või et Juhan ainult ootas võimalust Jürile peksa anda, sest nende suhe oli juba varem kreeni kiskunud. sel juhul oleks see pidanud eraldi välja toodama.

    tervitustega, Kellakagu

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Pluss +1! Kui me ise asju juurde mõtleme, siis muudame juba lugu. Nii võib seda igas suunas kallutada.

      Kustuta
  6. Mul on ka raske midagi Jürile ette heita. Tema ainuke aktiivne tegu oli Mari mahajätmine pärast seda, kui too oli teinud talle sarvi ja keeranud karjääri tuksi. Okei, tegelikult tekstist ei selgu, kas Jüri ise tahtnukski Singapuri minna, aga no juba truuduse murdmisest piisab, et teine liigsete süümepiinadeta maha jätta.

    VastaKustuta
  7. Ainuke asi, mida Jürile saab ette heita, on ta tobe nimi. kuni 18-aastaseks saamiseni küll ta vanematele, aga sealt edasi talle endale, et ta seda ära ei vahetanud.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Nii madalale laskuda, et inimese nime üle ilkuda...

      Kustuta
    2. Ei maksa nii tõsiselt ka kõike võtta, ilmselgelt oli see ju naljaga öeldud rõhutamaks seda, et Jürile pole midagi ette heita.

      Kustuta
  8. Jüri ja Mari armastuse loost (koos kõrvalehüpetega) saaks hea nukufilmi stsenaariumi:) Natuke dialoogi juurde kirjutada ja hopsassaa! paneme Terevisooni esimeste uudiste sabas jooksma! Las lapsed õpivad tegelikku elu:)

    VastaKustuta
  9. Peksa oleks pidanud saama hoopis Juhan. Aga Jüri on õnnega koos, et õigel ajal teada sai, milline see Mari tegelikult on.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jaah, vat Juhanile peksa andmine oleks veel parem olnud =) Jaan, õpi!

      Kustuta
    2. Jaa, ma ise mõtlesin sama, et loogiline oleks Juhanile peksa anda. Kuna Jaan seda ei teinud ja ründas oma sõpra, siis see panebki mind mõtlema, et ilmselt oli seal midagi muud, millest meile ei räägitud. Sest ma olen elus ka palju halbu otsuseid teinud ja nii mõnigi kord keretäie ära teeninud, aga vot ei ole seda olnud, et keegi minu sõpradest mind nüpeldama tuleks. Mingi jama selle Jüriga ikka pidi olema. 😀

      Kustuta

Postita kommentaar