Kuidas ma oma esimese peegelkaamera ostsin

Spoiler alert - ei ole veel ostnud. Lihtsalt flirdin mõttega ja natuke ootan ka teiepoolset kommentaari ja tagasisidet.

Alustasin sellega, et tippisin Guuglisse "hea hinnaga kvaliteetsed kaamerad". Sain viited paarile artiklile ja nendes seletati iga kaamera plussid ja miinused, kasutaja kogemused, millised kaamerad on mis otstarbeks head ja mis pigem mitte. Okei, hea algus.

Vaatasin siis, et mis need kaamerad maksavad. Noh sellised 500 euro ringis. Okei, normaalne.


Aga siis ma tegin muidugi midagi täiesti ebaratsionaalset ja peaaegu, et kriminaalset. Nimelt hakkasin ma mõtlema. Ma tean! Ennekuulmatu vulgaarsus!

Hakkasin mõtlema, et aga mis siis, kui see pildistamise värk mulle meeldima hakkab. Või noh, ilmselgelt see juba meeldib mulle, see on ju olnud põhjus, miks ma olen aina parema kaameraga telefone ostnud ja ülepea eraldi mänguasja soetada tahan. Ehk et kui ma praegu ostan mingi nn seebikarbi, mis teeb ainult naaatukene paremaid pilte, kui mu telefon, siis nagu tundub mõttetu raharaiskamine, kui ma aasta pärast olen juba närvis, et ma seda neetud kuud ikka piisavalt hästi pildistatud ei saa. Ehk et äkki, and hear me out, oleks mul mõistlik kohe algusest endale korralik mänguasi osta. 

Ainult et ma ei tea, mis asju üldse jälgida nende "korralike" puhul, sest mul ju puudub kogemus. Need numbrid ja asjad ei ütle mulle mitte midagi. Võin ju siin enda aruga kaks tonni uhke pilli alla panna, aga siis selgub, et ostsin enda meelest Lexuse, aga päeva lõpus on see ikkagi kõige tavalisem Toyota. Side note, ma arvan, et ma olen oma blogis aastate jooksul Toyotale ikka kõvasti reklaami teinud. Pole sponsoreeritud. 

Nüüd ma siis jõudsingi selleni, miks ma ülepea seda postitust kirjutama hakkasin. Ma küsin nõu. Mitte arvamust. Seda pole vaja mulle kirjutada, et "ma arvan, et sa võiksid... ". Kirjutage nii -  "mina ostsin oma esimese kaamera ja see oli /sisesta mudeli nimi ja number/ ning jäin sellega väga rahule/vihkasin seda kirglikult, sest .../täidab lüngad/. Kui oli aeg kaamerat vahetada, siis pidasin silmas... /täidab lüngad/, sest... /täidab lüngad/." Oodatud on ka kommentaarid, mis kõlavad järgnevalt: "Olen terve elu kasutanud /nimetab oma kaamera mudeli/ kaamerat ja ei vahetaks seda kunagi millegi vastu." Või "Kõikidest kaameratest, mis mul on olnud, on lemmik /sisestab kaamera nimetuse/, sest /toob välja selle kaamera plussid/, ainuke asi, mis mulle selle juures ei meeldi /toob välja kaamera miinused/, aga kuna mul pole seda funktsiooni tingimata kunagi vaja läinud, siis see ei sega/ on kallis küll, aga oma hinda väärt/ on raske küll kaasas kanda, aga tulemus on seda ebamugavust väärt." Võib ka välja tuua sellised mudelid, mida kindlasti vältida, ükskõik, kas enda või sõbra kogemuse põhjal.

Veel küsin seda, et kuidas suhtuda järelturul olevatesse kaameratesse? Kui ma näiteks tahaks hirmsasti head kaamerat, aga ma hirmsasti ei tahaks selle eest miljonit maksta, siis milliseid asju järelturult ostetud kaamerate juures märgata. Või pole see paarsada eurot säästu riski väärt? 

Kui nüüd minult küsida, et mida ma tahan, siis mulle on oluline see, et ma saaks hea kvaliteediga pilte. Ma tahan, et kaameral saaks objektiive vahetada, et kui ma tahan näiteks kuust pilti, siis saan ja samas kui ma tahan ämblikuvõrgust pilti, siis ma saan. Super oleks, kui kaameraga saaks teha ka kõrge kvaliteediga videoid. Andmete edastamine võiks läbi Bluetoothi või WiFi toimida, aga kui on kaabliga, siis küllap ma harjun ka sellega. Muud ma praegu ei oska välja tuua, aga hea meelega kuulan teie mõtteid, et milliseid asju mul veel võiks vaja minna. Ideaalis sooviks sellist kaamerat, mis mul nüüd järgmised kümme aastat vastu peab, kuni ma ühel päeval ülekäigurajal mõnele veokile ette astun. Ehk siis minu traagilise ja enneaegse surmani võiks ühe kaameraga läbi saada. 

Kommentaarid

  1. Ühtki marki ega mudelit ma soovitada ei oska aga on teadmine, et "toruga" kaamera tõesti teeb paremaid pilte ja omab rohkem võimalusi kui võimekas telefonikaamera. Sul tutvusringkonnas mõnd fotograafi või hobifotograafi ole ole? Tema äkki valgustaks, et kust alustas ja millal oli vaja vahend juba võimsama (ja millise) vastu vahetada. Samale kaamerale ägedama objektiivi soetamisega saab vist ka järgmisele tasemele? Ja teise ringi masinaid ma ei pelgaks, sageli on need kaamerad, mille keegi on suures fotograafiatuhinas ostnud aga kuna tuhin on möödunud siis asi seisma jäänud. Või siis on kõvemale kaamerale üle mindud ja eelmine mänguasi on seisma jäänud. Usun, et algul igasugu nuppude näppimise ja objektiivi kruttimise õppimiseks aga samas telefonist paremate fotode tegemiseks saab kuni mõnesaja raha eest piisava kaamera.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jaa, käin tuttavatele fotograafidele ka närvidele, muidugi 😀
      Aga mida rohkem infot, seda parem ju. Minu jaoks ikkagi uus ja suur väljaminek ning ma ei taha suvaliselt seda otsust langetada.

      Kustuta
  2. Ma kommenteerin ainult seda, et meil oli (vist) miski Nikon, mis ilmselt oli hea kaamera (eraldi välgu, teise objektiivi ja jala ostsime ka juurde), aga kuna mees arvas, et see kohe ise teebki häid pilte ega viitsinud selle käsitlemist õppida, siis tegelikkuses olid teloga tehtud pildid paremad ja me müüsime kaamera lõpuks maha.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Neid on ka erinevaid, nii palju ma lugesin. Osad kaamerad fokuseerivad automaatselt ja teistel peab ise sättima. Võimalik, et samal kaameral saab seda ka kusagilt menüüst nii ja naapidi kasutada. Aga jaa, see nõuab natuke mängimist ja süvenemist.

      Kustuta
    2. Enamasti on kaameral ikka AF/MF valikud mõlemad olemas, uuemad objektiivid on valdavalt autofookusega (on ka erandeid), vanemad manuaalse fokusseerimisega (neis on oma võlu) :). Uuemate kaamerate osas ei oska ma kaasa rääkida, mul on ca 15 aastat vana Sony peegel, paar korralikumat uuemat klaasi pluss hulk eelajaloolisi nõukaaegseid klaase (spets adapter nende ette keeramiseks) ja vanemaid Minolta omi.
      Pigem mul see soovitus, et ükskõik, millise kaamera ostad, ära jää ainult auto- ja eelseadistatud režiimide kasutamise peale :). Tee endale mõnel koolitusel või Youtube'i / interneti abil selgeks, mis on ava, mis on säri, milline on erinevate objede valgusjõudlus (max ava suurus) ja mida need numbrid objektiivil tegelikult tähendavad, kuidas fokusseerida jne - siis saad oma kaamerat ka päriselt nautida. Ja hakatuseks ära pigem suurt kuhja objektiive ega muud lisavarustust soeta, ma oma maitsele vastavalt ütlen, et alustuseks üks suure valgusjõudlusega fix ja laiema vahemikuga zoom on täiesti piisav. Kui sa ise pole veel leidnud, siis soovitan minna ja kolada fotojutud.ee lehel, sealt leiab täitsa palju sellist, mida kõrva taha panna :).

      Kustuta
    3. Haha, seda ohtu küll ei ole, et ma jään automaatseadistuste peale, ma isegi telefonis pilte tehes igakord mängin kõigi nuppudega. 😀
      Aga kommentaar on hea, aitäh kaasamõtlemast ja nõuannete eest. ☺

      Kustuta
  3. Mul on olnud kimp nõukogude fotokaid ja 2 Canoni peegelkaamerat. filmile pildistav ja digikaamera (millede mudelinumbreid ma kahjuks enam ei mäleta) Viimaste keskpärased nö stardikomplekti e kit-objektiivid tegid palju paremat pilti kui nõukogude tippmasinad :/ minu käele Canon sobis.
    Peegelkaamerate tootjatel on isegi yhe mudelite seeria ulatuses tõesti oma Lexused ja Toyotad ja siin tuleb yritada vastavad foorumid läbi lugeda, sest mitmekordse hinnavahega toodete kirjeldused ja võrdlused.
    Kasutatud kaamera yks olulisimaid näitajaid on nn läbisõit e katiku klõpsude arv. Palju, n miljon pilti teinud kaamera peab olema odavam kui vähekasutatu. Klõpsude arvu saab näha kaamera enda menyyst, aga ka arvutiga yhendades fotoka draiverist.
    Jne.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Kusjuures ma ka olen jõudnud selleni, et Canoni omad on kõige populaarsemad ja vist hinna-kvaliteedisuhe on ka neil hästi paigas. Seda katikuasja ei teadnud, aitäh, oskan nüüd tähele panna. ☺

      Kustuta
  4. Kuna Sa juba peegelkaamerate vastu huvi tunned, siis jääb vahele see osa, kus optika on plastikust või siis klaasist. Odavatel kompakt- ja hybriidkaameratel kiputakse plastikläätsi kasutama. Peegelkaameeate objektiivid on mitme klaasläätsega ja sellises torus liigub valgus hoopis teistmoodi.

    VastaKustuta

Postita kommentaar